Mleko po enem letu

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

4. feb 2007 14:09

Če si preberete na zgornjem linku o predelavi mleka (kaj je posnemanje mleka, homogeniziranje, različni načini pasterilizacije, sterilizacije in homogenizacije mleka) bo marsikaj bolj jasno. Tudi o tipizaciji mleka (3,5 1,6 ...). In kaj tako mleko vsebuje. LP juhica

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

4. feb 2007 15:36

Linka sicer trneutno ne morem odpreti, poznam pa postopke. Mislim , da ni dilema v postopkih predelave ampak na vplivu tako predelanega mleka na organizem oz. o vplivu mleka nasploh. Jasno mi je, da je težko izdelati mlečni izdelek, ki bo imel željene lastnosti(konsistenca, trajnost, izgled) brez homogenizacije. Konec koncev smo potrošniki tisti, ki to hočemo. Če bi bil tak naval na nehomog. mleko, bi počasi tudi druge mlekarne pričele s proizvodnjo le tega. Sama sem prepričana, da se zaradi homog. zelo zmanjšane mašč. kroglice v naši presnovi drugače obnašajo -zaradi svoje majhnosti delno prehajajo skozi črevesne stene v obtok brez razgradnje. Moja otroka (11 in 14) sta gor zrasla ob domačem mleku (živimo na podeželju pa to gre) od 6. meseca dalje, ko smo prenehali z Aptamilom.Pogosto je bil zajtrk in večerja na mlečni osnovi, še zdaj je zjutraj velikokrat kakav, zvečer pa kosmiči, musli, čokolino. Mleka nikoli ne posnamem, pijeta polnomastno. Kar je danes aktualno - oba imata težo v mejah normale, včasih celo pod idealno. Torej polnomastno nehomog. mleko ni razlog debelosti. Vsakemu, ki ima možnost dobiti domače mleko ali pa vsaj kupiti nehomog. bi to priporočila.

1821980  

član od: 8.1.2008

sporočila: 6

9. jan 2008 9:10

ko to prebiram se čudim imam 4,5 starega sina ki je pil kravje mleko redčeno z vodo že pri 6-mesecih no kako smo pa mi zrasli če vse poslušaš zdravnike postaneš nor 1821980

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

9. jan 2008 11:10

Imam leto in pol starega sinka in mu še vedno dajem Babylove mleko 3 z okusom jabolka, ampak samo zvečer. Pa ne, ker ne bi smel kravjega, ali ker bi jaz komplicirala itd. To mleko je zelo gosto in se ga tudi naje (to je njegova večerja-270 ml) in potem spi vso noč (12 ur skupaj), kravjemu mleku pa bi morala še kaj dodati. Pa tudi to mleko vsebuje vse vitamine, minerale..... Drago pa tudi ni (5 eurov). Saša

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

9. jan 2008 12:20

Jaz sem bila pri prvem otroku nora in ni popil kapljice mleka v svojem prvem letu.Tako kot je napisal 182.... sem preveč poslušala pediatra.Kajti on je govoril kravje mleko je za teličke.Sedaj pri tretjem me je že pamet srečala in ga pijeva tudi že od 6 meseca dalje. da preidem k temi.Enkrat sem poslušala neko oddajo in so rekli, da otroci v rasti morajo jesti bolj bogato mleko. balonka

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

9. jan 2008 12:39

Jaz sem mojega vozila sem pa tja z alergijo gor in dol,mleko levo in desno,v vrtcu so hoteli tisoč in eno potrdilo o tem,zakaj ne sme tega in tega,pa se je končno našla ena zdravnica na dermatološki kliniki,ki mi je na potrdilo na listek,napisala,zakaj ne sme mleka in breskev napisala pa je točno takole; VSAKA MAMA NAJBOLJE VE,KAJ JE ZA NJENEGA OTROKA NAJBOLJE.Dodala je še nekaj štempiljk in par podpisov in od takrat je lahko s seboj prinesel svojo steklenico mleka,ki je bilo včasih v prahu ali kozje ali kaj drugega samo da ni bilo kravje.Pri treh letih je bilo vsega konec,sedaj pije tudi kravje.Pri naslednjih otrocih mi sploh niso upali zahtevati potrdil,so mi verjeli na besedo. anaeva

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

9. jan 2008 13:12

Včasih ni bilo Human, Nektarmilov,... otroci so pili kravje ali kozje mleko, pa so zrastli.

Danes pa veliko preveč kompliciramo.

Jaz sem moje tri dojila cca. 6 mesecev, potem pa so pili kravje mleko - kot telički , pa so vsi zdravi.

Sedaj, ko so že veliki, pa velikokrat meni pijejo kri , pa jim prav tako nič ne manjka.

stara

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

9. jan 2008 13:56

stara] Danes pa veliko preveč kompliciramo. stara
Včasih se na morju nismo mazali s kremo za sončenje, kaj šele s tisto za po sončenju, ravno tako nas je kdaj opeklo, pa smo še vsi živi... Včasih nisi nikogar slišal govoriti, da je svinjsko meso nezdravo, pa da je potrebno za zdravje spiti en actimel, da je treba jesti manj mastne izdelke, pusto skuto, jogurte, sir... Na tv je bila kuharska oddaja, kjer se je vedno dodalo veliko žlico vegete, pa se ni nihče usajal. Cocta je bila pijača naše mladosti, pa JUpi, Coca cola... Ne samo, da se nismo spraševali, ali bomo dali citronko v bezgovec ali ne, celo sok smo delali iz nje... V šolo smo hodili peš, od prvega razreda naprej, kakšen dan tudi dvakrat, če je bil kakšen krožek. Včasih, ob kakšnem nalivu, smo v šolo prišli mokri do pasu, preden smo šli domov, so se cunje na nas posupile, cvek smo dobili, ker smo pozabili delovni zvezek ali ker smo klepetali. Če te je ščipal in tepel sošolec, je učiteljica rekla, da si sam kriv, takrat smo tudi pogosto stali v kotu ali celo pred vrati zaradi neposlušnosti (oz. otroške razposajenosti), naši starši so jih dobili pa tudi s šibo čez prste... ... pa a nam danes kaj manka? citat se je nekaj popačil, pa ne znam zdaj popravit, brez zamere... matilda Sporočilo je spremenil(a) matilda dne 09. jan 2008 13:58:21

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

9. jan 2008 14:13

Sama še nimam otrok in nimam pojma s čim in kako jih hraniti in kaj je zanje najboljše. Me pa nekaj blazno moti. Vedno kadar nekdo zastavi vprašaje kaj je najbolje za otroka, kako naj ravna z njim, s čim naj ga hrani … se najde kar veliko število članic, ki vsakršno skrb te vrste označijo za pretirano kompliciranje. Ker so one s svojimi otroci ravnale tako in tako in so vsi zdravi. Na tem forumu je dopustno kompliciranje pri krašenju tort, tičino masi, modelčkih, čokoladni glazuri, talnih oblogah, kvasni emulziji, pričeskah … edino področje na katerem se ne sme komplicirati so otroci. Le na tem področju bi morali ostati leta 1980 in nazaj, ker je bilo takrat očitno tovrstno znanje na višku, sedaj pa je v zatonu. Zanimivo zakaj potem ne prosite svoje zdravnike, d vas operiraj po sistemu iz leta 1986, da vam predpišejo kontracepcijska sredstva iz leta 1978, mogoče določajo diagnoze po takratnih znanjih, vam zdravijo raka. Ne to ne. Tukaj smo lahko leta 2008, pri otrocih pa ne. Ampak drage moje, tudi pediatrija in ginekologija se razvija. Saj so tudi ljudje leta 2008 pr.kr. rojevali in ohranjali otroke pri življenju, ker drugače bi ljudje izumrli, pa verjetno same niste z otroci ravnali po merilih izpred svojega časa. Vsaka doba ima svoja znanja, spoznanja in zmote … vsak se ravna po spoznanjih svoje dobe. Tudi ve drage dame ste se. Verjetno niste ravnale z otroci enako kot so vaše mame, babice ali celo prababice, ker one so zagotovo še manj komplicirale. In zakaj potem pričakovati od nas, ki smo rojene v tistih perfektnih osemdesetih, da bomo me ravnale, tako kot so naše mame, babice ali celo prababice. Nekatera spoznanja tiste dobe so se žal izkazala za napačna in ne vidim razloga, da bi se jih držala samo zato, ker je tako z mano počela moja draga mati in sem zrasla v zdravo dekle.V tem času je upadlo tudi število mrtvorojenih otrok in še česa. Zakaj? Najverjetneje zaradi kompliciranja Vri: www.ivz.si%2Fjavne_datoteke%2Fdato" target="_blank">http://www.google.com/url?sa=t&ct=res&cd=1&url=http Za vse tiste, ki obožujete lepe stare čase in prvinsko skrb za porodnico in otroke toplo priporočam knjigo: Rožman, Irena Peč se je podrla! : kultura rojstva na slovenskem podeželju v 20. stoletju Ljubljana : Slovensko etnološko društvo, 2004 Res zanimiva knjiga. magnolija

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

9. jan 2008 14:43

V bistvu se strinjam z magnolijo. matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti